Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Artık 155 Kısa Mesaj (SMS) Gönderebileceksiniz
05.02.2014  
​​                 
                            155 SMS BİLGİLENDİRME

      Polis İmdat Acil Çağrı Merkezimizin, teknolojik gelişmelere paralel olarak günümüzde acil çağrı karşılama hizmetinin ötesinde KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi), ihbar otomasyon sistemi, e-ihbar (e posta), coğrafi bilgi sistemini kullanarak, olayları olmadan önleme veya olduktan sonra müdahale esnasında bilgi akışı ve karar desteğinin sağlanmasında, faillerin yakalanarak suç delilleri ile birlikte adli makamlara teslim edilmesinde, vatandaş odaklı olarak hizmetlerimizi aralıksız sürdürmekteyiz.

     Vatandaşlarımızın telefon ve e-ihbar sistemine ek olarak 155 Polis İmdat  Acil Çağrı kısa numarasını kullanmak suretiyle cep telefonlarından acil durumlarda ihbar ve şikayette bulunabilmesi amacıyla 155 SMS SERVİSİ 01.02.2014 tarihinden itibaren kullanıma açılmıştır. 155 SMS ihbar sistemimizden en iyi şekilde faydalanmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gereklidir.

 

Cep telefonlarının SMS kısmına ihbar ve şikayetle ilgili bilgiler yazıldıktan sonra 155 göndermek suretiyle ücretsiz olarak mesaj iletilecektir.

 

İlk etapta SMS ihbarlarında interaktif olarak geri dönüş yapılamayacağından SMS içeriğine ihbarla ilgili tüm bilgilerin eksiksiz olarak yazılması gerekmektedir.

 

SMS ler hangi konumdan gönderilmiş ise o coğrafi konumdaki ilin 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine iletilecektir.

 

Test, deneme içeriği boş bırakılmış, gereksiz veya asılsız SMS gönderilmemesi gerekmektedir. Aksine davranış içinde olanlar için gerekli yasal işlem başlatılacaktır.

 

Vatandaşlarımızın kullanmış olduğu bazı akıllı telefonlarda acil çağrı özelliğinin olduğu (çalınmaya karşı ve acil durumlar için), kullanıcının haberi olmadan gereksiz acil çağrı SMS gönderimi yapılmaması için telefon menüsünde bulunan ayarların yapılması gereklidir. (sim kart değişiminde, tanımlanan acil çağrı tuşuna sürekli basılması vb. durumlarda telefon mesaj gönderebiliyor)

 

  155 SMS hayata geçmesiyle ilgili en fazla talep engelli vatandaşlarımızdan gelmektedir. Ülkemizde 156573 işitme, 37494 dil ve konuşma engelli vatandaşlarımızın bulunduğundan bu proje ile engellerden bir tanesi daha kaldırılacaktır.

    Vatandaşlarımızın zor bir durumda karşılaşmaları halinde SMS ile ihbar ve şikayette bulunarak polisin kendisine bir SMS kadar yakın olduğunu ve güvenlik hizmetini her koşulda almanın ve değerli birey olmanın öz güvenini yaşayacaktır.​​

 
 
  • KGYS
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Polis Radyosu